Pielęgnacja blatów Corian®

 

 

                                                                                          

 

Instrukcja użytkowania i konserwacji materiału Corian® firmy DuPont

 

Materiał Corian® firmy DuPont został zaprojektowany z myślą o nieskomplikowanej eksploatacji przez cały okres użytkowania. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zapewnić piękny wygląd powierzchni Corian®.

 

Rutynowa pielęgnacja powierzchni Corian®

 

Do codziennej pielęgnacji należy stosować wodę z mydłem lub inne powszechnie dostępne środki do czyszczenia powierzchni. Usunąć nadmiar detergentu suchą szmatką. Spłukać powierzchnię ciepłą wodą i wytrzeć. W razie konieczności użyć szmatki z mikrofibry i przetrzeć powierzchnię środkiem czyszczącym na bazie amoniaku, następnie spłukać wodą. Procedura ta pozwoli na usunięcie większości zabrudzeń i osadu z powierzchni Corian®.

Zawsze czyścić kolistymi, nakładającymi się ruchami, od przodu do tyłu, a następnie od boku do boku, aż do wyczyszczenia całej powierzchni. Nie powinno się stosować detergentów o właściwościach ściernych lub delikatnie ściernych na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Pozostawiona woda do wyschnięcia na powierzchni może spowodować tworzenie się kamienia. Aby temu zapobiec, ważne jest wycieranie powierzchni do sucha.

 

Specjalna pielęgnacja w przypadku uporczywych plam

 

Uporczywe plamy mogą wymagać intensywniejszego czyszczenia. Należy przestrzegać poniższych zaleceń, aby skutecznie usunąć określone plamy z powierzchni Corian®.

 

  • Ocet, kawa, herbata, sok cytrynowy, sok z warzyw, barwniki, ketchup, pyłki lilii, szafran, lekkie zadrapania, przypalenia papierosowe, pasta do butów, tusz, marker, jodyna, pleśń, gencjana, krew, czerwone wino, perfumy. W takich sytuacjach należy użyć wilgotnej szmatki z mikrofibry oraz delikatnie ściernego produktu czyszczącego (oprócz powierzchni o wysokim połysku oraz ciemnych).

 

  • Smar, tłuszcz i pozostałości oleju. Stosować szmatkę z mikrofibry i przetrzeć plamę rozcieńczonym wybielaczem. Spłukać kilkukrotnie ciepłą wodą i wytrzeć suchą szmatką.

 

  • Kamień z twardej wody, mydło, minerały. Stosować szmatkę z mikrofibry i przetrzeć plamę standardowym środkiem do usuwania kamienia lub octem i pozostawić na 2-4 minuty. Użyć drugiej, czystej szmatki, spłukać dokładnie wodą.

 

  • Lakier do paznokci. Użyć szmatki z mikrofibry i przetrzeć plamę zmywaczem do paznokci bez zawartości acetonu. Spłukać kilkukrotnie ciepłą wodą i wytrzeć suchą szmatką. Jeśli plama jest nadal widoczna, powtórzyć procedurę, tym razem korzystając z bardzo drobnego papieru ściernego.

Jak zapobiegać stałemu uszkodzeniu

 

Aby zapobiec stałemu uszkodzeniu powierzchni Corian®, należy unikać stosowania silnych środków chemicznych, np. zmywaczy do farb, środków do czyszczenia kuchenek, kwasowych środków do czyszczenia odpływu, zmywaczy do paznokci na bazie acetonu. W przypadku rozlania, natychmiast przemyć powierzchnię wodą, aby całkowicie spłukać substancję chemiczną. Nie stosować żrących środków chemicznych, takich jak aceton, środki do czyszczenia piekarników, rozcieńczalników, mocnych kwasów (kwas solny itd.) ani silnych utleniaczy (soda kaustyczna itd.), detergentów przemysłowych lub rozpuszczalników do farb. Nie używać metalowych skrobaków, szczotek lub innych narzędzi metalowych do usuwania plam.

W przypadku poważnego uszkodzenia należy skontaktować się z centrum gwarancyjnym Corian® firmy DuPont, które skieruje do lokalnego wykonawcy należącego do Sieci Jakości w celu profesjonalnego ponownego szlifowania lub naprawy.

 

Gwarancja

 

Wyroby wykonane z Corian®,  objęte są ograniczoną gwarancją instalacyjną Cortic, jednakże pod warunkiem, że wyrób jest użytkowany zgodnie z zaleceniami i wskazówkami podanymi przez Cortic. Gwarancja nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń powierzchni okładzin Corian- zarysowań, zadrapań, pęknięć na skutek uderzeń itp.